skip to Main Content
Design Talks tarptautinė konferencija
DESIGN TALKS tarptautinė konferencija

Data: Spalio 13 d.

Laikas: 10.30–16 val.

Vieta: Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, Vilnius

Svečių prašome atvykti turint galimybių pasą ar jį atitinkantį dokumentą. Renginio metu nepamirškite dėvėti apsaugines veido kaukes, laikytis saugaus atstumo, bei dezinfekuoti rankas.

Konfrencijos kalba: anglų kalba

Kviečiame jungtis ir konferencija stebėti gyvai per nuotolį:

https://www.facebook.com/Dizaino.Savaite  arba

https://www.youtube.com/dizainoforumas

Registracija į renginį vyksta internetu iki spalio mėn. 12 d

Šiais metais „Dizaino savaitės“ programą papildo „Design Talks“ tarptautinė konferencija. Pirmą kartą Lietuvoje vyksianti tarptautinė konferencija suburs akademikus, tyrinėtojus ir dizaino praktikus diskutuoti klausimais: ar geras dizainas gali būti tvarus dizainas; tolimas ar artimas dizaino ir meno santykis bei kodėl verta investuoti į dizainą?

Pagrindinė pranešėja: Maya Dvash, Holono dizaino muziejaus vadovė bei kuratorė (Izraelis).

Kiti pranešėjai: Anat Safran, „Jeruzalės dizaino savaitės“ meno vadovė ir organizatorė (Izraelis); Tal’as Erez’as, parodų kuratorius ir „Jeruzalės dizaino savaitės“ kuratorius (Izraelis); Uwe Cremering’as, generalinis „iF International Forum Design“ direktorius (Vokietija); Penny Sparke, dizaino istorikė, Kingstono universiteto profesorė, Modernių interjerų tyrimų centro direktorė (Didžioji Britanija); Martin’as Foessleitner’as, informacijos dizaino ekspertas ir „hipe.at“ agentūros įkūrėjas (Austrija); Lonny van Ryswyck, dizainerė iš „atelierNL“ (Nyderlandai); Koen’as Kleijn’as, meno istorikas, teoretikas, ir rašytojas De Groene Amsterdammer’is, žurnalo „Ons Amsterdam“ vyriausiasis redaktorius (Nyderlandai).

Konferencijos moderatorė:  Lietuvos dizaino tarybos pirmininkė Audronė Drungilaitė.

Programa:

  • 10:30–10:40 Įžanginis žodis: Arūnas Gelūnas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius.
  • 10:45–11:15 Pagrindinė pranešėja: Maya Dvash, Holono dizaino muziejaus vadovė bei kuratorė (Izraelis), „Dizaino parodos kūrimas: sudėtingi santykiai“.
  • 11:15–12:10 (nuotoliniu būdu) „Dizainas ir kultūra: reikšmingas ryšys“, pranešėja Penny Sparke, dizaino istorikė, Kingstono universiteto profesorė, Modernių interjerų tyrimų centro direktorė (Didžioji Britanija). Dalyvauja„Dizaino fondo“ kvietimu (įgyvendinant LKT remiamą projektą „Dizaino fondo tinklaveika ir mobilumas) Pranešėją pristato Karolina Jakaitė.
  • 12:10–13:00 Diskusija: „Ar geras dizainas gali būti tvarus ir socialiai atsakingas? Ir kodėl verta investuoti į dizainą?Apie tvaraus dizaino tendencijas netolimoje ateityje. Dalyviai: Anat Safran, dizainerė, „Jeruzalės dizaino savaitės“ meno vadovė ir organizatorė; Tal Erez, parodų kuratorius ir „Jeruzalės dizaino savaitės“ kuratorius; Maya Dvash, Holono dizaino muziejaus vadovė bei kuratorė (Izraelis).
  • 13:00–14:00 Pietų pertrauka.
  • 14:00–14:35„Ekodizainas: Paprastai. Ko galime išmokti iš John’o Maeda’os“, Martin Foessleitner, buvęs BEDA valdybos narys, „DesignAustria“ prezidentas, informacijos dizaino ekspertas ir „hipe.at“ agentūros įkūrėjas (Austrija). Kaip galėtume pritaikyti ekodizaino mąstymą kasdieniniame gyvenime. Kaip John’as Maeda’s ir jo paprastumo principai gali padėti dizaineriams pritaikyti ekodizainą savo kūriniuose. Ar yra kažkokie paprasti pagalbiniai dalykai, kuriuos mes, dizaineriai, galime panaudoti privilioti klientus, tiekėjus ir netgi pačius save: standartai, kokybės kriterijai bei aplinkybių ir pasirinkimų žemėlapis.
  • 14:35–15:20(nuotoliniu būdu) “Think Global, Dig Local”, Lonny van Ryswyck, dizainerė iš „atelierNL“ (Nyderlandai)
  • 15:20–16:00„Neišmintas kelias – kaip klišė gali tave nužudyti“. Pranešėjas: Koen Kleijn, meno istorikas, teoretikas, „De Groene Amsterdammer“ žurnalistas, rašytojas ir žurnalo „Ons Amsterdam“ vyriausiasis redaktorius (Nyderlandai).

Organizatorius: Lietuvos dizaino forumas

Rėmėjai: Vilniaus savivaldybė

Partneriai: Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos kultūros institutas, Vilniaus dailės akademija, „Dizaino fondas“, „Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“, „Sip Sap“, Regulus, EMKO.

Informaciniai partneriai: LRT, „žurnalas Centras“

Pranešėjai

Maya Dvash, Holono dizaino muziejaus Izraelyje vadovė bei kuratorė.

Maya Dvash tapo Holono dizaino muziejaus Izraelyje vadovė bei kuratorė 2016 metų birželį, tuo pat metu dirbdama ir šio muziejaus vyriausiaja redaktore – pozicija, kurią užėmė 2010 metais. Per visą savo darbo laiką Holono dizaino muziejuje, Dvash kuravo daugybę dizaino parodų ir rašė apie dizainą įvairioms platformoms. Maya Dvash yra ne tik redaktorė, rašytoja ir kuratorė – ji taip pat dėsto pirmaujančiose dizaino akademijose Izraelyje.

Prieš pradėdama karjerą Holono dizaino muziejuje, Dvash dirbo įvairiose redaktorės pozicijose geriausiose Izraelio leidyklose („Kinneret“, „Zmora-Bitan“ ir „Modan“). Vyriausiąja žurnalo „Binyan v’Diyur“ (ang. Building & Housing) redaktore Dvash dirbo šešerius metus.

Dvash baigė Beno Guriono universitetą, kur įgavo literatūros bakalauro laipsnį ir magistro laipsnį meno ir kuravimo programoje. Šiuo metu ji studijuoja doktorantūroje dizaino muziejų tema.

„Design Talks“ konferencijoje ji skaitys pagrindinį pranešimą: „Dizaino parodos kūrimas: sudėtingi santykiai“ bei dalyvaus diskusijoje Ar geras dizainas gali būti tvarus ir socialiai atsakingas? Ir kodėl verta investuoti į dizainą?”

Uwe Cremering’as yra “iF International Forum Design” („IF design awards“) generalinis direktorius iš Vokietijos. „iF International Forum Design“ („iF Design“) generaliniu direktoriumi Uwe tapo 2021 metų balandį. Prieš tai jis buvo „PRO Division of Sennheiser Electronics“ – vieno iš svarbiausių ausinių ir mikrofonų gamintojų pasaulyje – vadovybės narys. Nuo 2001 metų jis dirbo įvairiose pozicijose – nuo naujosios medijos vadovo ir globalios rinkodaros strategijos direktoriaus iki „AMBEO Immersive Audio“ direktoriaus ir dukterinės įmonės „Dear Reality“ vykdomojo direktoriaus – visose šiose pozicijose Cremering’o įnašas buvo neįkainojamas vedant 3D audio verslo vystymąsi į priekį.

„iF International Forum Design GmbH“ yra viena iš pirmaujančių nepriklausomo dizaino institucijų pasaulyje. „iF Design Awards“ jie organizuoja kiekvienais metais nuo 1954. Šie apdovanojimai, su 10,000 paraiškų iš 60 šalių kiekvienais metais, yra vieni didžiausių ir prestižiškiausių dizaino apdovanojimų visame pasaulyje. „iF Design“ turi atšakas Kinijoje, Taivane ir Pietų Korėjoje. Taip pat, atstovybes Brazilijoje, Japonijoje, Italijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose ir Turkijoje.

„Design Talks“ konferencijoje Uwe Cremering’as dalyvaus diskusijoje Ar geras dizainas gali būti tvarus ir socialiai atsakingas? Ir kodėl verta investuoti į dizainą?”

Penny Sparke – dizaino istorikė, Kingstono Universiteto (Didžioji Britanija) profesorė, Modernių interjerų tyrimų centro direktorė, daugybės parodų kuratorė, 15 knygų apie dizainą autorė, tarp kurių „An Introduction to Design and Culture, 1900 to the Present“ (2019 m. ketvirtas leidimas), „The Genius of Design“ (2010) ir naujausia jos studija „Nature Inside: Plants and Flowers in the Modern Interior“ (Yale University Press, 2021).

„Dizaino savaitės“ metu „DesignTalks“ konferencijoje prof. Penny Sparke dalyvaus „Dizaino fondo“ kvietimu (įgyvendinant LKT remiamą projektą „Dizaino fondo tinklaveika ir mobilumas“) ir nuotoliniu būdu skaitys pranešimą: „Dizainas ir kultūra: reikšmingas ryšys“.

Garsią britų dizaino istorikę su Lietuva sieja asmeninė pažintis su lietuvių dizaino istorike Laimute Cieškaite-Brėdikiene (1936–2012) ir dizaino profesoriumi Tadu Baginsku nuo jų vizito Londone 1988 m.

Koen’as Kleijn’as – meno istorikas, teoretikas, „De Groene Amsterdammer“ žurnalistas ir žurnalo „Ons Amsterdam“ vyriausiasis redaktorius. Baigęs Amsterdamo universitetą Nyderlanduose.

„Esu žurnalistas ir kritikas; šiuo metu dirbu „Ons Amsterdam“ – kasmėnesinio žurnalo apie Amsterdamo istoriją – vyriausiuoju redaktoriumi. Rašau apžvalgas „De Groene Amsterdammer“ ir dar keliems žurnalams, daugiausia apie meną, parodas ir dizainą. Tarp 2008 ir 2018 metų dėsčiau dvejose Eindhovemo dizaino akademijos magistro programose: kontekstinio dizaino bei dizaino kuravimo ir rašymo. Ten buvau studentų tyrimų ir baigiamųjų darbų rašymo vadovas. Panašų darbą dariau ir Gerrito Rietveldo akademijos fotografijos fakultete Amsterdame.

Taip pat, glaudžiai bendradarbiaudamas su Vilniaus meno akademija, suorganizavau tris dizaino vasaros mokyklas Lietuvoje.

Prieš ir po to, dirbau įvairų darbą įvairiose vietose. Buvau meno ir dokumetikos redaktorius, taip pat, žurnalo, skirto Nacionaliniam medijos fondui, redaktoriumi. Dirbau Karališkajam Concertgebouw orkestrui (angl. Royal Concertgebouw Orchestra) – kaip jų „iPad“ žurnalo redaktorius.

„Design Talks“ konferencijos metu jis skaitys pranešimą „Neišmintas kelias – kaip klišė gali tave nužudyti“.

Martin’as Foessleitner’is gimė Vienoje, Austrijoje 1964 metais. Jis turi magistro laipsnį verslo administravime. Martin’as Foessleitner’is yra“ „hipe.at“ informacijos dizaino studijos, kurią pats įkūrė 1999 metais, rinkodaros bei vykdantysis direktorius, taip pat, IIID, „designaustria“ ir BEDA valdybos narys. Jam labai patinka japoniškas dizainas ir itališkas espresas.

„DesignTalks“ konferencijoje Martin’as Foessleitner’is skaitys pranešimą Ekodizainas: Paprastai. Ko galime išmokti iš John’o Maeda’os“; apie tai, kaip galėtume pritaikyti ekodizaino mąstymą kasdieniniame gyvenime. Kaip John’as Maeda’s ir jo paprastumo principai gali padėti dizaineriams pritaikyti ekodizainą savo kūriniuose. Ar yra kažkokie paprasti pagalbiniai dalykai, kuriuos dizaineriai gali panaudoti privilioti klientus, tiekėjus ir netgi pačius save.

Lonny van Ryswyck yra dizainerė iš „AtelierNL“ studijos Nyderlanduose.

Ši dizaino studija vietines žaliavas paverčia kasdien naudojamais objektai, kurie atskleidžia žemės turtus ir jų įvairovę. Per paskutinį dešimtmetį studija sukūrė unikalią tyrinėjimų metodologiją, transformuojančią vietinį molį ir smėlį į keramikos ir stiklo kūrinius. Kūriniai parodo paslėptas žemės savybes bei galimybes. Jų darbai mėgina išplėsti vietinių žaliavų ir gamybos procesus, sutelkiant dėmesį į gamtos pasaulio subtilybes, ir atskleisti, kaip vietinių žemės produktų integravimas į kasdienį gyvenimą yra esminis žingsnis siekiant didesnės aplinkos pusiausvyros.

„Design Talks“ konferencijos metu ji skaitys pranešimą „Think Global, Dig Local“, kuris padės suprasti „Atelier NL“ metodologiją ir filosofiją. Dalinantis „Atelier NL“ patirtimi ir perspektyva, šis pranešimas parodys, kaip gilesnis ryšys su medžiagomis gali pakeisti žmonijos požiūrį į aplinką į geresnę pusę. Ką galime išmokti iš vietinių žaliavų gavimo vietos, ir kaip pažintis su medžiagų kilme gali paskatinti išmintingesnį resursų panaudojimą? „Atelier NL“ pabrėžia ryšį tarp žaliavų, jų kilmės ir naujų galimybių.

Anat Safran yra dizainerė, kuratorė bei „Jeruzalės dizaino savaitės“ meno vadovė ir organizatorė. Ji baigė Ecole supérieure des arts décoratifs de Strasbourg – meno ir muzikos mokyklą Prancūzijoje.

Kaip dizainerė, kuratorė ir meno vadovė, Safran dirbo ties daugybe projektų: „PechaKucha Tel Aviv“ (nuo 2007 metų pirmaujantis kultūrinis renginys Tel Avive Izraelyje); parodos „Sensing Sound“ Holono dizaino muziejuje kuratorė ir organizatorė; „Rafsoda“ projekto, skirto jauniems Izraelio dizaineriams, kuris dabar organizuojamas ir Paryžiuje bei Tokijuje, kuratorė; viena iš projekto „Gnuzum“ organizotorių, kuris buvo organizuotas kartu su „Itim Ensemble“ teatro grupe; taip pat, viena iš „Veidrodiniai miestai“ (angl. „Mirrored Cities“) – garso tarp Tel Avivo ir Berlyno projekto – kūrėjų.

Nuo 2016 metų Safran dirba „Jeruzalės dizaino savaitės“ meno vadove „Hansen House“. Ji yra „Edmond the Rothschild Design Award“ iniciatyvinio komiteto narė, taip pat nuo 2014 metų „Israel State Lottery“ meno tarybos narė, kur šiuo metu dirba vizualaus meno ir dizaino komiteto vadove.

Safran yra publikavusi savo straipsnius įvairiuose žurnaluose, laikraščiuose, bloguose, ir yra dažnai kviečiama skaityti pranešimus akademijose ir kultūriniuose renginiuose ne tik Izraelyje, bet ir užsienyje.

„Design Talks“ konferencijoje Anat Safran dalyvaus dalyvaus diskusijoje Ar geras dizainas gali būti tvarus ir socialiai atsakingas? Ir kodėl verta investuoti į dizainą?”

Tal’as Erez’as yra dizaineris, tyrėjas ir kuratorius, tyrinėjantis politinius pokyčius, institucinę kritiką ir šiuolaikinio pasipriešinimo formas. Erez’o tyrinėjimo metodologija aprėpia tiek teoriją, tiek praktiką. Su savo studija „DesignRelated“, Erez’as dalyvavo įvairiose tarptautinėse parodose: „Venice Architecture Biennale“ (Aircraft Carrier, 2012–13); „Droog Design“ (Design for download, 2011, 2013); „Z33, House for Contemporary Art and Design“ (The Machine, 2012; Design beyond production, 2013); „La Terrasse“ (2015–16) ir daugelyje kitų.

„DesignRelated“ studija, kurianti parodų dizaino ekspozicijas – jų darbai: paroda „Metabolism“ (2014 m. gruodis, „Hansen House“, Jeruzalė), „Masters 2016“ (2016 m. kovas, „Hansen House“, Jeruzalė), „Yaski & Co.“ (2016 m. balandis, Tel Aviv muziejus), „Combination“ (gegužės 16 d., „Jeruzalės dizaino savaitė“) ir „Amen“ (2016 m. rugsėjis, „Jeruzalės kultūros sezonas“).

Kaip mokslo darbuotojas „Het Nieuwe Instituut“ – kultūros centre Nyderlanduose, – jis buvo parodos „Plastic: Promises of a Home Made Future“, kuri vyko Roterdame nuo 2015 metų sausio iki balandžio, kuratorius. Nuo 2016 metų, Erez’as dirba „Jeruzalės dizaino savaitės“ kuratoriumi.

Tal Erez’as baigė Holono technologijos institutą (Izraelyje) ir Eindhoveno dizaino akademiją (Nyderlanduose; Cum Laude). Jis dėsto Bezalelio akademijoje dizaino magistro programoje (Izraelis), ir Šenkaro koledže, taip pat yra vienas iš Bezalelio architektūros mokyklos tyrimų grupės „24/7“ įkūrėjų ir narys (2016-2019).  www.talerez.com

„Design Talks“ konferencijoje jis dalyvaus dalyvaus diskusijoje Ar geras dizainas gali būti tvarus ir socialiai atsakingas? Ir kodėl verta investuoti į dizainą?”

Audronė Drungilaitė – aktyvi Lietuvos dizaino lauko veikėja. Vilniaus dailės akademijoje įgijusi industrinio dizaino specialybę, vėliau baigusi Kultūros vadybos ir politikos studijas, penkerius metus vadovavo Lietuvos dizaino forumui – dizainą ir verslą jungiančiai asociacijai. Ji prisidėjo prie festivalio Dizaino savaitė, Lietuvos dizaino prizo „Geras dizainas”, parodų „Design Lithuania” ir kitų projektų įgyvendinimo. 2016-2019m. buvo Europos dizaino asociacijų biuro valdybos narė. Nuo 2019 m. pirmininkauja Lietuvos dizaino tarybai. Šiuo metu yra dizaino kompanijos EMKO kūrybos vadovė ir ADORNO virtualios kolekcinio dizaino galerijos kuratorė.

Back To Top