skip to Main Content

Dizaino savaitės tema: SIMBIOZĖ! Kokioje dizaino aplinkoje ji randama?

2021 m. Lietuvos „Dizaino savaitė“, organizuojama „Lietuvos dizaino forumo“, kviečia drauge peržengti visas įmanomas sąvokas, apibrėžimus bei mąstymo, apie dizainą ir jo esmę, ribas.

Skelbiame, jog šių, pandeminių, metų „Dizaino savaitės“ tema – simbiozė. Tai ilgalaikis ryšys tarp skirtingų rūšių organizmų, kurio paprasčiausias paaiškinimas būtų toks, sugyvenimas. Simbiozė stebinantis ir žavintis tarprūšinės sąveikos pavyzdys, randamas gamtoje. Būtent dėl simbiozės įvairūs organizmai ne tik lengviau išgyvena ar dauginasi, bet ir sugeba išsivystyti iki naujų gyvybės formų atsiradimo.

„Lietuvos dizaino forumas“ pasitelkia šį ganėtinai sudėtingą, bet itin lankstų terminą, konvertuoja jį į dizaino lauko temą ir kelia klausimus: kokios formos simbiozė galėtų būtų randama dizaine ir jį supančioje aplinkoje? Ar įmanoma suderinti nesuderinamus ir pasiekti tam tikrą sugyvenimo lygį? „Dizaino savaitės“ metu kviečiame drauge svarstyti apie dviejų tarpusavyje artimai susijusių organizmų – dizaino ir sociumo – sugyvendinamumą simbiozėje, teikiant vienas kitam naudą bei kuriant kažką originalaus, šviežio ir būtino šiandienybei.

Lygiai taip pat, kaip ir bet koks kitas gyvas organizmas ar procesas, dizainas taip pat geba mutuoti ir prisiderinti prie esamos aplinkos, ir jos veiksnių. Gyvenant tarp nuolatinės tikrovės bei virtualios realybės (reality vs digital world) ir lyg balansuojant tarp dviejų dimensijų pasaulių, neišvengiamai kyla klausimai apie tai, kas tikra ir būtina, o kas atmestina ir nereikalinga ar net žalinga. Dizainas ir jo aplinka – ne išimtis.

Vienas iš svarbiausių dizaino aspektų yra tvarumas. Tai ne tik tvarios medžiagos, bet ir tvarus mąstymas, kuomet tiek kuriantis, tiek ir produktą gaminantis ar jį naudojantis, susimąsto apie objekto reikalingumą ir funkcionalumą kasdienybėje.

Tad kokia yra simbiozė tarp lietuviško dizaino ir tvarumo arba tarp lietuviško tvaraus naudojimo ir to, ką lietuviai dizaineriai siūlo rinkai? Tai itin svarbus kritinis klausimas.
Back To Top