skip to Main Content

dizainovacija.lt | Įkvepianti keramika

Teksto autorė: Gabrielė Gurevičienė
Nuotraukos: Karolina Černevičienė

 

Netikėtos pažintys padeda kurti artimesnius ryšius. Tokių pažinčių meno pasaulyje daugybė. Ir didelė jų dalis mano pasaulyje įvyksta įgyvendinant „Dizaino savaitės“ projektą. Į šį pažinčių sūkurį, drauge su kitais organizatoriais, stengiamės įtraukti ir kitus. Viena iš pažintis skatinančių veiklų – pasiūlymas dalyviams patiems atrasti dizainovacija.lt iniciatyvos vitrinas. Tai viena iš dalyvavimo festivalyje formų, kurios metu menininkai ir dizaineriai turi galimybę įrengti ekspoziciją kavinių, parduotuvių, grožio salonų, knygynų ir kitokių komercinių patalpų languose. Ir įprastai, dizaineriai, išsirinkdami vitrinas patys, išpildo jas žymiai kūrybiškiau nei pasirinkdami vieną iš mūsų siūlomų vitrinų. O tada dizainas būna taip tikroviškai įliejamas į aplinką, jog ekspozicija tampa meno kūriniu – instaliacija.

Vieną iš tokių vitrinų šiemet įsikurs Kaune. Keramikė Karolina Černevičienė „Gėlių Bistro“ studijoje, Vilniaus g. 58 planuoja įkurti ekspoziciją „Tyla“. Apie savo kūrybą menininkė rašo:

Grynumas, faktūra ir minimalistinė estetika yra mano kūrybos pagrindas. Galbūt esate girdėję, kad molis turi savo charakterį ir netgi atmintį? Tai yra visiška tiesa. Gyvybingiausias ir mieliausias man yra būtent neglazūruotas molis ir pastoviai atrandu vis daugiau senovinių būdų impregnuoti molį be glazūros. Čia man į pagalbą ateina tokios natūralios medžiagos, kaip vaškas, pienas, duonos raugas, aliejai… Tai be galo įdomus procesas, kurio dėka galiu molio dirbinį pagaminti tvariau – sunaudodama mažiau energijos ir cheminių medžiagų. Galbūt esu užsispyrusi, bet užtat mano įsitikinimai paskatino atsigręžti į savo aistras ir jose rasti ramybę. Viena tų aistrų – augalai, tad didžioji dauguma mano gaminių yra skirta būtent jiems.

Būtų banalu sakyti, kad Karolinos kūryba išskirtinė, bet ji išties tokia. Kiekvienas darbas tarsi atneša dalelę gamtos į betono džiungles, kuriose gyvename. Ta gamta – nors kuriama žmogaus rankomis, pripildoma gyva augmenija įgauna naują prasmę. Galima sakyti, kad keramikė kuria gamtai nuolankius objektus. Vieni jie provokuoja žiūrovą, atrodo tamsūs, niūrūs ir keisti, lyg nužengę iš lietuviškų mitų apie laumes, raganas ir pačią Magylą. Bet vos papuošus kūrinius žaluma – jie tampa žemės atmaina ir natūraliai įsilieja į bet kokią aplinką, palikdami joje gamtos pėdsaką. Tyrinėjant Karolinos keramiką norisi sustoti, atsikvėpti ir pasimėgauti akimirka – tada galima pajusti natūralų kūrėjo ir savo paties potraukį prie gamtos.

Karolinos Černevičienės ir kitas dizainovacija.lt vitrinas bus galima išvysti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio miestuose birželio 3-9 d. Šią iniciatyvą lydės daugybė kitų „Lietuvos dizaino savaitės“ festivalio renginių, kviesiančių plėsti dizaino akiratį.

Back To Top