skip to Main Content

Lenkija – festivalio garbės viešnia

Gegužės pradžioje vyks iki šiol didžiausias lenkų dizaino pristatymas Lietuvoje. Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojai bei svečiai festivalio DIZAINO SAVAITĖ 2017 metu galės aplankyti net penkias parodas skirtas įdomiausiems šiuolaikinio lenkų dizaino darbams. Toks nuodugnus pristatymas vyks Lenkijos institutui Vilniuje bendradarbiaujant su Adomo Mickevičiaus institutu Varšuvoje, pasaulyje veikiančiu Culture.pl vardu, ir Lietuvos dizaino forumu.

12-ojo festivalio DIZAINO SAVAITĖ lenkų programa sudaryta iš penkių didelių parodų, atskleidžiančių lenkų dizainerių potencialą, jų inovatyvius produktus bei sėkmę didžiausiuose pasaulio dizaino renginiuose. Tuo pačiu tai ir bandymas pakeisti nuomonę apie Lenkiją, įprastai Lietuvoje laikomą viena didžiausių baldų ir vidaus apdailos elementų gamintoja, tačiau lyderiaujančią gaminių kiekybės ir prieinamumo prasme, bet ne dizaino kokybe. Iš tikrųjų Lenkijos pasiekimai dizaino srityje yra žymūs. Jauni, gabūs ir kūrybingi lenkų kūrėjai pasaulyje pripažinti ir atpažįstami, savo darbus pristato juos ženklindami „design from Poland“.

„Džiaugiuosi, kad projektų organizatorių aktyvumas ir Adomo Mickevičiaus instituto Varšuvoje parama leidžia surengti Lietuvoje iki šiol didžiausią lenkų dizaino pristatymą. Abi šalys, Lenkija ir Lietuva, turi daug pasiekimų dizaino srityje. Abiejose dizainas yra svarbi kultūros ir pramonės dalis. Mūsų dizainerius vienija įkvėpimo paieškos gamtoje, pagarba tradicijoms ir istorijai. Nepaisant geografinio, istorinio ir kultūrų artumo lenkų dizainas Lietuvoje yra beveik nežinomas, kaip ir lietuvių dizainas Lenkijoje. Todėl dalyvaudami festivalyje DIZAINO SAVAITĖ norime parodyti tai, ką geriausio sukūrė lenkų dizaineriai. Jauni, ambicingi ir kūrybingi autoriai ir jų darbai jau sužavėjo pasaulį. Parodysime ir lenkų kuruojamus tarptautinius projektus, lankytojai pamatys gražiausius Baltijos jūros regione ir Višegrado grupės šalyse sukurtus dizaino darbus“ – sako Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcin Łapczyński.

Verta paminėti, kad lenkų programa apima ne tik lenkų dizaino parodas („Polish design in the middle of“), bet ir lenkų dizaino apžvalgą platesniame kontekste – Višegrado grupės šalių („Graduation projects“) bei Baltijos regiono šalių („Roundabout Baltic“). Lietuvos žiūrovai taip pat išvys bendrą lenkų-lietuvių projektą „WE. Beauty of diversity“, kurį parengė Agnieszka Bar ir Julia Janus specialiai šių metų festivaliui.

„Mums labai malonu, kad net trys parodos, vykstančios festivalio DIZAINO SAVAITĖ metu, organizuojamos kartu su Adomo Mickevičiaus institutu. Nacionalinė kultūros institucija, pasaulyje atpažįstama pagal prekės ženklą Culture.pl, užsienio publikai pristato Lenkijos ir lenkų kultūros pasiekimus. Vienas pagrindinių mūsų prioritetų yra lenkų dizaino potencialo garsinimas, tai šiuolaikinės lenkų kultūros žymuo, taip pat būdas parodyti lenkų kūrybingumą. Lenkijos instituto ir DIZAINO SAVAITĖS kvietimu Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos žiūrovai išvys labai įvairų pastarųjų metų lenkų dizainerių veiklos paveikslą. Išsamiausia, retrospektyvinė pažintis su lenkų dizainu vyks parodoje „Polish Design: in the Middle of“, kurioje pristatomi trisdešimt išskirtinių projektų. Šie darbai atskleis dizainerių įkvėpimo šaltinius, naujausių tendencijų interpretacijas bei įvairias projektavimo sritis, kuriose veiklą sėkmingai vykdo lenkų dizaineriai“ – sako Maria Ostrowska, Adomo Mickevičiaus instituto programos „Polska Design“ vykdomoji direktorė.

Lenkijos dizaino sceną reprezentuojančių renginių programa: 

GRADUATION PROJECTS 


Geriausių baigiamųjų darbų, kuriuos apgynė studentai iš Čekijos, Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, taip pat šių valstybių piliečiai studijuojantys už Višegrado grupės šalių ribų, peržiūra. Diplominiai darbai vertinami dviejose kategorijose: taikomosios 2D grafikos ir pramoninės 3D grafikos. Projektas gimė 2002 metais, kuomet keturis kartus per metus leidžiamas periodinis grafikos leidinys „2+3D” savo puslapiuose pristatė rinktinius Lenkijos mokslo įstaigų grafikos studentų darbus. 2006 metais prie projekto prisijungė Zamek Cieszyn, kuriame pradėtos organizuoti parodos. Nuo 2010 m. projektas yra tarptautinis.

Organizatorius: Zamek Cieszyn
Partneris: Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, Lenkijos institutas Vilniuje.

Parodos atidarymas: 2017.05.01, 16:30
Pienocentro rūmai, Laisvės al. 55, Kaunas
Paroda vyksta: 2017.05.01-05.07

WE. BEAUTY OF DIVERSITY

WE.BEAUTY OF DIVERSITY_session before (3) (1)

Bendras Lenkijos-Lietuvos projektas „WE. Beauty of diversity“ vyksta kaip socialinių-visuomeninių renginių ciklas. Parodoje nagrinėjama tolerancija ir viešoji nuomonė apie socialinę įvairovę. Kūrėjos ieško sąsajų tarp aprangos ir žmogaus kūno formų, unikalių stiklinių objektų ir medžių lapų pavidalo. Bar ir Janulaitytė vienodą svarbą teikia kiekvienai formai. Keliamas klausimas, kodėl žmonės vertina ir skirsto kitus žmones pagal grožio ar bjaurumo kategorijas, bet nemato jokio skirtumo tarp to paties medžio lapų? Mes visi esame vienodi, kaip ir tie lapai… Gamtos įvairovė tai specializacija ir prisitaikymas prie aplinkos. Visa, kas kilę iš gamtos, yra vienodai gražu.

Organizatoriai: Agnieszka Bar Glass Design / BASK, Julija Janulaitytė / JULIA JANUS, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje / culture.pl.
Partneris: Lenkijos institutas Vilniuje, ČIOP ČIOP.

VILNIUS
Pokalbis su autoriais: 2017.05.01, 18:00
Parodos atidarymas: 2017.05.01, 18:30
Čiop Čiop, Žalgirio g. 135, Vilnius
Paroda vyksta: 2017.05.01-05.03

KLAIPĖDA
Pokalbis su autoriais: 2017.05.05, 16:00
Parodos atidarymas: 2017.05.05, 17:00
Klaipėdos kultūros fabrikas, Bangų g. 5A, Klaipėda
Paroda vyksta: 2017.05.05-05.07

ROUNDABOUT BALTIC 

„Roundabout Baltic“ paroda – tai asmeniškas pasakojimas, atspindintis vaizdinius ryšius siejančius dizainerius, jų kūrinius ir pajūrio peizažą, kuris atgyja kūrėjų kasdieniam naudojimui suprojektuotuose daiktuose. Pristatomi Baltijos šalių – Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Suomijos, Danijos ir Vokietijos – autorių darbai, savo forma ar sandara kildinami iš šiam regionui būdingų amatų ir materialaus paveldo, akivaizdžiai susiję su aplinka, atitinkantys regiono vizualinį charakterį. Suskirstymas pagal valstybes parodoje nėra esminis. Kuratorė Agnieszka Jacobson-Cielecka objektus sudėliojo pagal juos jungiančius panašumus ir bendras savybes. Atkreipus dėmesį į formą, medžiagas, spalvas, gamybos metodą matyti, jog kiekvienas kūrėjas ieško savito sprendimo. Baltijos jūra tapo jungiamąja dizainerių kalba, kuri suartino nepažįstamus kaimynus.

Organizatorius: Stalowa Wola regioninis muziejus, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje / culture.pl, Lenkijos institutas Vilniuje.
Partneriai: Taikomosios dailės ir dizaino muziejus Vilniuje, Gdynės miesto muziejus, Design Center Gdynia – Pamario mokslo ir technologijos parkas.

VILNIUS
Pokalbis su kuratorė: 2017.05.03, 18:30
Parodos atidarymas: 2017.05.03, 19:00
Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Arsenalo g. 3A, Vilnius
Paroda vyksta: 2017.05.01-06.15

ANTROJI LENKIJOS GRAFINIŲ ŽENKLŲ PARODA 


Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda Klaipėdoje tai 1969 m. Varšuvoje vykusios legendinės parodos rekonstrukcija, praturtinta naujausiais 2000-2005 metų lenkų dizainerių kūriniais. Šiuolaikinė vizualioji komunikacija, kitaip nei XX a. septintajame dešimtmetyje, tai ne vien grafiniai ženklai, o ištisi daugiasluoksniai projektai, kuriami remiantis tipografijos, formos, pavidalo ir spalvų įvairove. Didelė darbų dalis yra vizualinės tapatybės koncepcijų ar sudėtingų rinkodaros strategijų elementai. Paroda buvo rodoma Vilniuje ir Kaune, lankytojams supažindinami su 200 kūrinių. Parodos kuratoriai: Marcin Rene Wawrzkiewicz ir Patryk Hardziej.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje.
Partneriai: DesignCrit, Oldschool Logo, VDA Klaipėdos fakultetas.

KLAIPĖDA
Parodos atidarymas: 2017.05.04, 17:00
VDA Klaipėdos fakultetas, Daržų g. 18, Klaipėda
Paroda vyksta: 2017.05.04-05.26

POLISH DESIGN: IN THE MIDDLE OF 

Paroda „POLISH DESIGN: in the Middle of” pristato trisdešimt lenkų dizainerių, debiutuojančių ar jau pripažintų, darbų. Eksponuojami projektai byloja apie lenkų grafikos potencialą ir kūrėjų mąstymo kryptį. Lenkų dizainas nuolat vystomas ir atranda naujus, savus kelrodžius. Dabar išgyvena pokyčių, refleksijos, įkvėpimo ir inovacijų etapą. Ši multidisciplininė paroda supažindina su įvairiomis projektavimo sritimis, jungia dizainerius, dailininkus, amatininkus ir jauną verslą. Interaktyvi paroda kviečia atrasti Lenkiją ir lenkišką dizainą, kvietimas skirtas įvairiai publikai – profesionalams bei skirtingo amžiaus lankytojams. Paroda atskleidžia dizainerių įkvėpimo šaltinius, naujausias tendencijas, taip pat lenkų kūrėjų veiklos įvairovę, pvz. amatų, baldų, technologijų ar žaislų gamybos sritis. Parodos lankytojai pažins lenkų dizainerių humoro jausmą, empatiją ir mąstymo būdą. Ekspozicijoje išvysite pasaulyje garsių dizainerių, pvz. Oskar Zięta (Zieta Prozessdesign), Kosmos Project, Estimote Polska ir Pani Jurek darbus. Parodoje dalyvauja ir School of Form studentai. Parodos kuratorė Izabela Bołoz.

Organizatorius: Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje / culture.pl.
Partneris: Lenkijos institutas Vilniuje, M. Žilinsko dailės galerija.

KAUNAS
Parodos atidarymas: 2017.05.05, 17:00
M. Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12, Kaunas
Paroda vyksta: 2017.05.05-05.28

 

Back To Top